Chirurgia stomatologiczna

To dział stomatologii zajmujący się nie tylko usuwaniem zębów. Chirurg stomatolog podejmuje się leczenia operacyjnego w obrębie jamy ustnej. Wykonywane zabiegi mogą stanowić wsparcie ortodoncji, implantologii, protetyki, czy endodoncji. Interwencje chirurgiczne poprzedzone są diagnozą oraz badaniami.

W gabinecie stomatologicznych w Rokietnicy wykonujemy zabiegi w znieczuleniu miejscowym, które odbywają się w warunkach pełnej aseptyki.

W Dentika Medic w ramach chirurgii stomatologicznej wykonywane są następujące zabiegi:

Ekstrakcja zębów

Ekstrakcja zatrzymanych ósemek

Potocznie określane jako zęby mądrości, ósemki wyrastają między 17-25 rokiem życia jako ostatnie zęby stałe. Z reguły pozostaje dla nich niewielka ilość miejsca, co może prowadzić do zatrzymania ich wzrostu. Konsekwencją tego może być między innymi bolesny obrzęk tkanek miękkich.

Radektomia

Stanowi w chirurgii stomatologicznej często ostateczną próbę leczenia zębów wielokorzeniowych, dla których zabiegi endodoncji na jednym korzeniu są niemożliwe. Polega ona na odcięciu oraz usunięciu problematycznego korzenia zęba w całości.

Hemisekcja

Dotyczy zębów wielokorzeniowych. Polega na separacji i usunięciu w znieczuleniu miejscowym jednego ( lub więcej) korzenia zęba wraz z jego częścią koronową, przy pozostawieniu w jamie ustnej pozostałych korzeni. Taki ząb najczęściej wymaga odbudowy protetycznej. Zabieg ten wykonywany jest wtedy, gdy zmiany okołowierzchołkowe przy korzeniach są niemożliwe do wyleczenia.

Resekcja

To usunięcie wierzchołka korzenia wraz ze zmianami zapalnymi wokół niego. Celem tego zabiegu jest stworzenie warunków dla regeneracji kości w obszarze interwencji chirurga stomatologa, a tym samym uratowanie zęba przed ekstrakcją.

Wydłużanie korony klinicznej

Zabieg przeprowadzany jest w sytuacji, gdy dochodzi do złamania lub zniszczenia korony zęba poniżej linii dziąsła. Interwencja chirurga stomatologa polega na korekcie przeprowadzonej w taki sposób, aby fragment złamanego zęba lub ubytek znalazły się powyżej brzegu dziąsła. Zabieg stwarza bardzo dobre warunki do wykonania prawidłowej pracy protetycznej oraz prawidłowego założenia wypełnienia światłoutwardzalnego.

Podcięcie wędzidełka języka ( frenotomia)

Niewłaściwa długość wędzidełka ogranicza ruch języka, co prowadzi do nieprawidłowego wzorca: ssania, połykania i żucia ( brak pionizacji języka). Konsekwencją płasko ułożonego języka lub wysuniętego pomiędzy zęby są wady ortodontyczne. Skrócone wędzidło prowadzi do nieprawidłowej artykulacji oraz sprzyja rozwojowi chorób przyzębia, zanikom kostnym oraz odkładaniu się kamienia nazębnego. Frenotomia polega na podcięciu włóknistej błony, która łączy dolna cześć języka z dnem jamy ustnej. Zabieg jest krótki i bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Plastyka wędzidełka wargi górnej i dolnej

Nieprawidłowy przyczep wędzidełka wargi górnej i dolnej przyczynia się między innymi do:

  • powstawania szpary między jedynkami

  • odsłonięcia szyjek zębów

  • utrudnienia użytkowania protez

  • utrudnień w utrzymywaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Plastyka wędzidełka wargi górnej jak i dolnej polega na podcięciu i przytwierdzeniu go w pożądanym miejscu. Zabieg jest bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym.